Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

"Przemoc niejedno ma imię"

Utworzono dnia 11.12.2023
"PRZEMOC NIEJEDNO MA IMIĘ"


"PRZEMOC NIEJEDNO MA IMIĘ" - pod taka nazwą w dniu 17 września 2021r. odbyła się Konferencja poświęcona przemocy w rodzinie. Patronat honorowy nad Konferencją objął Pan Dariusz Piątek Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.
 
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skaryszewie, który był organizatorem Konferencji zaprosił do udziału służby publiczne, które w swojej pracy zawodowej mają do czynienia z ofiarami przemocy, sprawcami przemocy jak również świadkami przemocy. W Konferencji uczestniczyli m.in. pracownicy socjalni, psycholodzy i pedagodzy szkolni, funkcjonariusze policji i ochrony zdrowia, przedstawiciele służby kuratorskiej oraz organizacji pozarządowych i Klubów Senior+...
 
Konferencja podzielona została na trzy części.
 
Pierwsza poprowadzona przez Panią Agnieszkę Wolańczyk, przedstawiciela Stowarzyszenia Niebieska Linia w Warszawie, która nakreśliła: czym jest zjawisko przemocy, jak funkcjonuje w naszym społeczeństwie, dlaczego ofiary przemocy domowej zachowują się w taki a nie inny sposób. Opowiedziała również o bardzo ważnym i często spotykanym u ofiar syndromie sztokholmskim.
 
Druga część Konferencji poprowadzona została przez psychologa, biegłego seksuologa dr Marcina Bednarczyka. Panel ten poświęcony był dzieciom, ofiarom przemocy seksualnej. Jak się okazuje skala tego zjawiska jest nie tylko wysoka czy trudna, ale również z uwagi na intymność problemu często nieujawniana. To wszystko świadczy o złożoności problemu.
 
Specjalnym gościem Konferencji była Pani Anna Maria Wesołowska sędzia w stanie spoczynku, która poruszyła wiele ważnych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w aspekcie prawnym. Mówiąc o bezpiecznej szkole zachęcała do prowadzenia kącików prawnych, symulacjach rozpraw sądowych. Sędzia mówiła również jak ogromną rolę w wychowaniu młodego pokolenia mają pedagodzy jak też sami rodzice, którzy są pierwszym najważniejszym środowiskiem wychowawczym dziecka.
 
Tematy jakie były poruszane na konferencji są niezwykle trudne, jednak nasuwa się wniosek, że posiadana wiedza i doświadczenie osób pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy niewątpliwie są pomocne i niezbędne w rozpoznawaniu negatywnych zjawisk takich jak przemoc domowa, przemoc seksualna czy zachowania przestępcze wśród młodzieży.
 
 
 
 Lidia Słowińska

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia:

Poniedziałek
                       730- 1530
Wtorek                       730- 1530
Środa                       730- 1530
Czwartek                       730- 1530
Piątek                       730- 1530  

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.