Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Zespół Interdyscyplinarny oraz grupy diagnostyczno - pomocowe

Zespół Interdyscyplinarny oraz grupy diagnostyczno - pomocowe

W dniu 9 marca 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zmieniająca zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Zespoły Interdyscyplinarne ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej mają za zadanie diagnozować problem przemocy w rodzinach.

Zespół Interdyscyplinarny tworzy wójt, burmistrz albo prezydent miasta, powołując do niego przedstawicieli: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych. W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi jak również prokuratorzy oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Obsługę organizacyjno-techniczną zespołu zapewnia ośrodek pomocy społecznej. Posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.


Zadania Zespołów Interdyscyplinarnych

Na trenie Miasta i Gminy Skaryszew działa Gminny Zespół Interdyscyplinarny powołany Zarządzeniem Burmistrza Nr165/2023 z dnia 21.09.2023r.

Zespół Interdyscyplinarny tworzy warunki umożliwiające realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, integruje i koordynuje działania pomocowe na rzecz osób i rodzin dotkniętych problemem przemocy. Zespół funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skaryszewie.


Grupy diagnostyczno-pomocowe

Zespół Interdyscyplinarny może tworzyć grupy diagnostyczno-pomocowe w celu rozwiązywania problemów w danej rodzinie związanych z wystąpieniem przemocy. W skład grup wchodzą przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, kuratorów sądowych. 

Zadania grup diagnostyczno-pomocowych w ramach procedury Niebieskiej Karty:

  • dokonanie oceny sytuacji domowej, potrzeb i zasobów osób uwikłanych w przemoc,
  • udzielanie pomocy osobie doznającej przemocy domowej,
  • opracowanie indywidualnego planu pomocy dla środowiska domowego dotkniętego zjawiskiem przemocy domowej,
  • podejmowanie działań wobec osoby stosującej przemoc, m.in. koniecznych do zrealizowania zadań ukierunkowanych na pomoc w celu zaprzestania stosowania przemocy - kierowanie, za zgodą Zespołu Interdyscyplinarnego, oraz motywacja do udziału w programie korekcyjno - edukacyjnym lub psychologiczno - terapeutycznym, przekazanie informacji osobie stosującej przemoc o prawo karnych konsekwencjach stosowania przemocy, przekazanie informacji o zagrożeniach wynikających z nadużywania alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych

 

Godziny otwarcia

Godziny otwarcia:

Poniedziałek
                       730- 1530
Wtorek                       730- 1530
Środa                       730- 1530
Czwartek                       730- 1530
Piątek                       730- 1530  

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.